Preskoči na glavno vsebino

2. razvojna konferenca Podravja

Razvojne prioritete podravske regije v času podnebne in energetske krize

2. razvojna konferenca Podravja

Evropa 2030 in Evropski zeleni dogovor sta začrtala ključne smeri razvoja evropske energetske politike. Z REPower EU, Fit for 55, Podnebno strategijo in NEPN se je doseganju ciljev zavezala tudi Slovenija. V lanskem letu pa je vojna v Ukrajini in s tem povezana energetska kriza povzročila hitre in tektonske premike na tem področju. Tako industrija kot gospodinjstva smo naenkrat postali talci vojne v Ukrajini. Oskrba z energijo se je čez noč spremenila in povzročila velike spremembe na trgu.

Na 2. razvojni konferenci Podravja, ki je pod našim okriljem potekala 5. aprila 2023 v Hotelu Piramida, so tako govorniki kot udeleženci konference v luči podnebne in energetske krize strnili mnenja in poglede o ključnih vsebinah, s katerimi bomo lahko dosegli tako razvojni kot tudi zeleni preboj naše regije. Govorili so o podnebno energetskih izzivih, ki vplivajo na razvojne možnosti Podravja ter kaj moramo storiti, da bomo pripravljeni in krizo izkoristili kot priložnost za popolno razogljičenje.


Foto: Marko Pigac

Dr. Marko Soršak, župan Občine Hoče - Slivnica in predsednik Regijskega razvojnega sveta regije Podravje je v pozdravnem nagovoru izpostavil pomembnost sodelovanja vseh deležnikov tako gospodarstva, univerze, lokalnih skupnosti kot tudi nevladnih organizacij, direktor RRA Podravje - Maribor Uroš Rozman pa je v uvodu spregovoril o priložnostih energetske samooskrbe Podravja v luči razvojnih prioritet, definiranih v Regionalnem razvojnem programu Podravje 2021-2027.

Nekatere ukrepe za omilitev krize je nova vlada že pripravila in udejanjila, katere še namerava? Ali lahko s spremembo energetske politike v prihodnje pričakujemo bolj stabilno in manj odvisno oskrbo ter cenovno dostopno energijo? NEPN čaka na dopolnitve, prve bodo jeseni 2023, v katerih segmentih bodo koristne za energetsko krajino Podravja? Ali so cilji OVE danes še dosegljivi za Slovenijo in kaj to pomeni za potencialne investitorje v podravsko regijo. Kakšni ukrepi in reforme se z novima predlogoma ZUOVE in ZIAG predvidevajo na področju OVE?

Na ta vprašanja je odgovorila mag. Tina Seršen, državna sekretarka pristojna za področje energetike na Ministrstvu za podnebje, okolje in energijo (MOPE) ter nam tudi jasno predstavila, kako je treba zasnovati normativni okvir, da bodo spodbujeni vsi potrebni koraki za uspešno izvedbo zelenega prehoda.

KAJ SO O ZELENEM PREHODU IN MOŽNOSTIH SAMOOSKRBE PODRAVJA POVEDALI NAŠI GOVORCI?

Dr. Vlasta Krmelj, županja občine Selnica ob Dravi in direktorica Energetsko podnebne agencije za Podravje (ENERGAP) nam je predstavila podnebno energetske izzive Podravja ter ključne korake za doseganje energetske samooskrbe Podravja: »Znanje in zavedanje, da je to potrebno in da lahko vsakemu le koristi.«

Priložnosti za boljši razvoj gospodarstva naše regije z vidika zelenih projektov nam je predstavila mag. Ana Vučina Vršnak, izvršna direktorica Energetske zbornice Slovenije (EZS), mag. Božidar Pučnik, RRA Podravje - Maribor pa v luči krožnega in zelenega, kot ga narekujejo svetovni trendi. Izpostavil je 10 prioritetnih sektorjev, v katere bi bilo, na podlagi Poglobljene analize gospodarstva podravske regije smiselno privabljati investitorje. Omenjena analiza je bila podlaga za pripravo Strategije privabljanja investitorjev v podravsko regijo, ki jo je Svet Podravske regije sprejel konec letošnjega februarja.

Okrogla miza na temo »Zeleni preboj: Podravje energetsko samooskrbna regija?« je potekala v družbi prej omenjenih govorcev, ki so se jim pridružili še poslanec v DZ, podpredsednik Odbora za infrastrukturo, okolje in prostor Tomaž Lah, dekan FERI, prof. dr. Gorazd Štumberger in Silvo Ropoša, direktor področja distribucije na Elektro Maribor.

Nagovorili so izzive glede sedanjih energetskih sistemov, ki niso bili načrtovani za integracijo velikega števila OVE ter velikih porabnikov, kot so toplotne črpalke in električna vozila. Strinjali so se, da so odjemalci energetskega omrežja večinoma v pasivni vlogi ter, da OVE še niso zadostno integrirani v elektroenergetsko omrežje. Glede na trenutno shemo je večina samooskrbnih elektrarn namenjena oddaji energije v omrežje. Vsi bolj ali manj proizvajajo višek, ki ga oddajo nazaj v omrežje. Ker to za obstoječe omrežje, ki je bilo v preteklih 100 in več letih grajeno za razdeljevanje in odjem, brez nadgradnje predstavlja težavo, Silvo Ropoša, direktor področja distribucije na Elektro Maribor pojasnjuje: »Prizadevamo si, da bi lahko bili samooskrbni na tak ali drugačen način. Oblikovali smo rešitve, s katerimi bomo dosegli, da bo omrežje spet namenjeno bolj osnovni oskrbi in hkrati vključevanju večje proizvodnje, predvsem zaradi prihajajoče e-mobilnosti in ogrevanja s toplotnimi črpalkami, hkrati pa omogočalo tudi večji delež samooskrbnih elektrarn v omrežju. Delamo korake, prvi bodo vidni, kot je povedala tudi državna sekretarka, čez eno, dve ali pa tri leta.«

Vizija Podravja je, da ob podpori obstoječega centralno naravnanega energetskega sistema podpira razvoj in nastanek samooskrbnih energetskih skupnosti, ki z optimalnim načrtovanjem in povezovanjem vseh zainteresiranih deležnikov pozitivno vpliva na trajnostni razvoj regije. Naša prizadevanja sledijo bolj učinkoviti rabi energije, podpori vključevanja OVE v omrežje in s tem posledično v bolj ekonomično porabo investicijskih sredstev, pomoč razvoju lokalnih podjetij in uspešnemu zmanjševanju ogljičnega odtisa podravske regije ter s tem Slovenije.

VTISI IN MNENJA

PROGRAM

9.30Registracija in sprejem ob jutranji kavi
10.00RAZVOJNE PRIORITETE PODRAVJA IN ENERGETSKA KRIZA

Pozdravni nagovor,
dr. Marko Soršak, predsednik Razvojnega sveta regije Podravje

Uvod v 2. razvojno konferenco Podravja,
Uroš Rozman, direktor Regionalne razvojne agencije za Podravje - Maribor

Kaj prinaša nova energetska politika in dopolnitve NEPN RS?,
mag. Tina Seršen, državna sekretarka, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo

Podnebno energetski izzivi Podravja,
dr. Vlasta Krmelj, direktorica Energetske agencije za Podravje

Razprava

11.35Odmor za kavo
12.05
PRILOŽNOSTI ZA GOSPODARSTVO REGIJE

Slovenska energetika, zeleni projekti in trajnostni razvoj,
mag. Ana Vučina Vršnak, Izvršna direktorica Energetske zbornice Slovenije

Strategija privabljanja investitorjev v luči krožnega in zelenega gospodarstva,
mag. Božidar Pučnik, Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor

Razprava

13.05
Odmor za mreženje ob pogostitvi
13.50
ZELENI PREBOJ: PODRAVJE ENERGETSKO SAMOOSKRBNA REGIJA?

Okrogla miza
Govorci:


  • mag. Tina Seršen, Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo
  • Tomaž Lah, Državni zbor, Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor
  • mag. Ana Vučina Vršnak, Energetska zbornice Slovenije
  • prof. dr. Gorazd Štumberger, FERI, Univerza v Mariboru
  • dr. Vlasta Krmelj, Energetska agencija za Podravje
  • Silvo Ropoša, Elektro Maribor
15.00
Zaključek srečanja


Info

Datum:

5. april 2023

Kraj:

Maribor