Včeraj, 14. maja 2024, je potekalo spletno srečanje z naslovom Razvoj kratkih dobavnih verig - izzivi in priložnosti v logistiki. Organizator srečanja je bila Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor, ki v vlogi partnerja sodeluje pri projektu Food4CE. Srečanja so se poleg slovenskih predstavnikov projekta in govornikov udeležili še predstavniki alternativnih prehranskih mrež, lokalni ponudniki hrane, predstavniki iz Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede, razvojnih agencij, lokalnih akcijskih skupin, kmetijski svetovalci, javnih ustanov in drugi.
Mag. Danijela Kocuvan, vodja projekta Food4CE na RRA Podravje - Maribor: "Projekt Food4CE, financiran s strani programa Interreg Srednja Evropa je namenjen podpori omrežij alternativne hrane (AFN) pri njihovih prizadevanjih za ustvarjanje trajnostnih in odpornih sistemov preskrbe s hrano. Izpostavljene so bile glavne ugotovitve, izzivi in priložnosti namizne in spletne raziskave, katere fokus so bile obstoječe alternativne prehranske mreže v Sloveniji. Udeleženci so bili seznanjeni še z aktivnostmi projekta in povabljeni k nadaljnjemu sodelovanju."
Iris Magajna, vodja socialnega podjetja - Društvo Pupillam, so.p.: "Zelena japka je »zero waste« trgovina (t. i. trgovina brez odpadkov) z ekološkimi živili in čistili za gospodinjstvo. Poleg strmenja k zmanjšani količini odpadkov, delujejo še po načelu pravičnega trgovanja. Njihov cilj je najti načine, kako kupcem zagotavljati ekološko in lokalno hrano po najkrajši in najbolj optimalni poti za vse, pri tem pa upoštevati, da hrana ohranja kvaliteto."
Kristijan Perčić, vodja sektorja za inovacije Pošte Slovenije: "V sklopu paketne dostave Pošta Slovenije že dostavlja različne produkte, ki spadajo v segment hrane in pijač, pri čemer je govora o dostavi tvarine, ki je nepokvarljiva in je lažje dostavljiva v paketih. V preteklosti so že raziskali nekaj iniciativ z željo po zagotavljanju dostave lokalno predelane hrane (kmetije, zadruge, ICT cluster, Optifarm, Zadruga Dobrina ...). Kot dobro prakso izpostavljajo dostavo produktov iz trgovine Mercator na območju Maribora, ki je potekala s hlajenim vozilom, petkrat na dan v dvournih intervalih."
Dr. Polona Grahovac, vodja oddelka za sektorske razvojne načrte na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano: S strani ministrstva so bile predstavljene aktualne spodbude za povezovanje kmetov in deležnikov ter izzivi, s katerimi se srečujejo na tem področju. Izpostavljena sta bila dva, in sicer:
- povečati število kmetijskih gospodarstev, ki bodo povezana v različne oblike proizvodnega in tržnega organiziranja ter vzpostavitev in razvoj kratkih oskrbnih verig, lokalnih trgov in agro-živilskih verig ter
- krepitev vseh členov v verigi s pomočjo naložb v pridelavo in predelavo s poudarkom na kolektivnih naložbah, ki se izvajajo v okviru skupin, organizacij proizvajalcev ter pridelovalcev združenih v druge oblike povezovanja."
Po predstavitvah izbranih deležnikov je sledila diskusija med udeleženci spletnega srečanja.