Projekt CircSyst povezuje 32 partnerskih organizacij iz 9 držav, ki bodo uporabo eksperimentalnih krožnih sistemskih rešitev izvedli v praksi na demonstracijskih lokacijah.
V Sloveniji, natančneje v CCRI pilotni regiji Podravje, s partnerstvom sodelujemo tri organizacije:
- Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor, kot koordinator CCRI regije in snovalec krožnih sistemskih rešitev v regiji;
- Komunalno podjetje Ptuj - kot upravljalec čistilne naprave Ptuj in dobavitelj očiščene komunalne vode;
- Kmetijski inštitut Slovenije - kot lastnik in znanstveno-raziskovalni partner, ki bo izvedel testiranje prečiščene odpadne vode v kmetijske namene.
Tako bo Slovenija, skupaj z Belgijo, Španijo in Švedsko testirala sistemske rešitve za varčevanje s pitno vodo ter s celotnim partnerstvom izmenjevala tekom projekta pridobljena znanja in izkušnje.
Čistilna naprava Ptuj je namenjena prečiščevanju komunalne vode, ki je že varna za ponovni izpust v naravno okolje. Ta voda se bo dodatno prečiščevala, Kmetijski inštitut Slovenije pa jo bo na svojih zemljiščih v neposredni bljižini uporabljal za zalivanje in namakanje: jagod, korenja, paprike in čebule; katere bo v eksperimentalnem rastlinjaku poskusno vzgajal in določal kakovost in primernost teh izdelkov za neposredno uporabo v prehrambne namene. S tem se bo ugotovilo, do kolikšne mere se lahko dodatno prečiščena komunalna voda uporablja v kmetijstvu in kako varni so pridelki, ki so uporabljali prečiščeno vodo, za uporabo v prehrambne namene.
S tem se bo demonstracijsko preizkusila ena izmed krožnih sistemskih rešitev, ki so del strategije prehoda Podravje na biokrožno gospodarstvo, katero je 2023 pripravila RRA Podravje - Maribor.