Urejanje prostora na regionalni ravni je ključnega pomena za skladen regionalni in uravnotežen prostorski razvoj države. Instrument prostorskega načrtovanja na regionalni ravni je regionalni prostorski plan (v nadaljevanju RPP), prostorski strateški akt, s katerim se država in občine na podlagi Strategije prostorskega razvoja Slovenije, njenih akcijskih programov, drugih razvojnih aktov države in razvojnih ciljev EU dogovorijo in uskladijo o prostorskem razvoju posamezne razvojne regije in določijo bistvene razvojne priložnosti in usmeritve za občinske prostorske akte.
RPP je podlaga za pripravo regionalnega razvojnega programa, ki se pripravlja po predpisih o spodbujanju skladnega regionalnega razvoja. RPP mora biti sprejet pred regionalnim razvojnim programom iz prejšnjega ali sočasno z njim.
Zakon o urejanju prostora (ZUreP-3a) dosledno izpeljuje načelo usklajevanja interesov in sodelovanja med udeleženci pri urejanju prostora z inštrumentom priprave regionalnih prostorskih planov. Naloge, ki se nanašajo na regionalno prostorsko planiranje, so izredno pomembne za upravljanje celotnega sistema urejanja prostora, zato je proces priprave prve generacije RPP nujen.
Regionalni prostorski plan sprejme Razvojni svet regije po predhodni potrditvi Vlade Republike Slovenije in Sveta regije. ZUreP-3 določa, da se sredstva za pripravo RPP zagotavljajo v občinskih in v državnem proračunu, pri čemer državni proračun zagotovi 60%, občine pa prispevajo 40%.
Shema povezovanja razvojnega in prostorskega planiranja in načrtovanja (povzeta iz obrazložitve ZUreP-2 (vir: MOP-DzPGS, 2017))