V Evropski uniji trenutno poteka pomembna razprava o odlivu možganov in zmanjševanju naravnega prirasta prebivalstva. Kot je navedeno v dokumentu "Izkoriščanje potenciala nadarjenih posameznikov v evropskih regijah" (COM 2023 32 final), "bo ta proces brez ukrepanja sprožil nove in naraščajoče teritorialne razlike, saj se bodo regije starale in zaostajale po velikosti in spretnostih delovne sile." Izboljšanje politik ohranjanja in privabljanja talentov je ključno za ohranjanje in oblikovanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo in s tem za preprečevanje odliva možganov.
Strategije pametne specializacije so učinkovit okvir za pozitivno obravnavo problema odliva možganov, saj se lahko osredotočijo na konkurenčne prednosti, ki obstajajo v posamezni regiji. Eden od načinov zadrževanja in privabljanja talentov je tako razvoj inovativnih politik, pri čemer je ključno sodelovanje vseh deležnikov: raziskovalcev, znanstvenikov, gospodarstvenikov, nevladnikov in javne uprave, z namenom skupnega razvoja ekosistema, v katerem inoviranje odločno prispeva h kakovostnim delovnim mestom.
Vpogled v stanje, nabor ustreznih podatkov, priprava metodološkega okvirja za spremljanje regionalnih talentov so ključni vidiki izvajanja projekta TALENT4S3 v Podravju.