Krožno gospodarstvo
Področje krožnega gospodarstva razvojno in raziskovalno usmerjamo v zagotavljanje obvladovanja tokov virov/surovin v lokalnem in regijskem območju. Sledimo cilju, da v regiji zmanjšamo obremenjevanje okolja in ob za prebivalce znižanih stroških z implementacijo krožnega gospodarstva v sistem regije dosežemo večjo dodano vrednost.
Strateški cilji
Naravni viri
Ker je naš cilj varčevati z neobnovljivimi naravnimi viri, iščemo načine, kako jih predelati in ponovno uporabiti.
Trajnostni razvoj
S krožnimi pristopi zagotavljamo regiji zmanjšanje obremenjevanja okolja in sledimo smernicam trajnostnega razvoja.
Mednarodno povezovanje
Evropska unija spodbuja prehod na krožno gospodarstvo. S partnerji v članicah EU izvajamo krožne projekte in z njimi razvijamo regijo.
Sodelovalno gospodarstvo
Zavezani smo razvoju in raziskovalni dejavnosti, iskanju partnerjev, projektov in virov financiranja.
Krožno gospodarstvo 2.0
Novi akcijski načrt za krožno gospodarstvo predstavlja nove pobude v celotni življenjski dobi v celotnem življenjskem ciklu izdelkov, da bi posodobili in preoblikovali naše gospodarstvo ter hkrati zaščitili okolja. Njegovo vodilo je prizadevanje za izdelavo trajnostnih izdelkov, ki so trajni, in za omogočiti našim državljanom, da v celoti sodelujejo v krožnem gospodarstvu in imajo koristi od pozitivnih ki jih prinaša.
Cilji trajnostnega razvoja -
12 Odgovorna poraba in proizvodnja
Odgovorna poraba in proizvodnja
Glavni cilj: Zagotoviti trajnostne načine proizvodnje in porabe.
Zeleni dogovor
Evropski zeleni dogovor določa pot, s katero bo Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. V njem je predstavljena nova, trajnostna in vključujoča strategija za rast, katere cilji so spodbuditi gospodarstvo, izboljšati zdravje in kakovost življenja ljudi ter poskrbeti za ohranitev našega življenjskega okolja.
Strategija krožnega gospodarstva
Cilj Strategije prehoda mesta Maribor v krožno gospodarstvo 2024 – 2030 je povečati samozadostnost Mestne občine Maribor z vzpostavitvijo lastnega sistemskega pristopa za upravljanje z vsemi viri, ki so na razpolago v občini in v širšem urbanem okolju, skladno z načeli krožnega gospodarjenja in spoštovanja hierarhije ravnanja z odpadki.
Deklaracija krožnih mest
Glede na socialno-ekonomske posledice COVID krize in izrednih podnebnih razmer izkoriščamo to priložnost, da se zavzamemo za krožno okrevanje in odpornejšo prihodnost.
Kažipot
Krožno gospodarstvo smo v Sloveniji umestili med strateške razvojne prioritete. Povezujemo ga s cilji trajnostnega razvoja (SDG) in upoštevamo v ključnih nacionalnih dokumentih kot sta Vizija Slovenije 20501 in Strategija razvoja Slovenije 20302 ter v Strategiji pametne specializacije3. Strategija kot osrednji cilj izpostavlja kakovost življenja za vse.