Uporaba digitalnih tehnologij v zdravstvu, in s tem elektromedicinskih naprav, v zadnjih letih beleži eksponentno rast. Ta trend pa ni prisoten le v bolnišnicah, ampak vse bolj sega na področje osebne (domače) uporabe. Osebni monitorji zdravja, avtomatski razpršilniki zdravil, pametne škatlice za zdravila so primeri takih osebnih naprav. Nedvomno drži, da razširjenost uporabe tovrstnih tehnologij vodi h kvalitetnejšemu življenju in boljši oskrbi bolnikov. Na žalost pa s sabo nosi tudi večje količine odpadkov.
DiCE (Digital Health in the Circular Economy) je projekt, ki si prizadeva za vključevanje načel krožnega gospodarstva, ko gre za ravnanje z elektromedicinskimi odpadki. ECOLEC Waste Hub (Španija) pri projektu aktivno sodeluje.
Več o ECOLEC
ECOLEC je pooblaščena organizacija za proizvajalčevo razširjeno odgovornost (v nadaljevanju: PRO) za ravnanje z odpadno električno in elektronsko opremo (v nadaljevanju: OEEO) v Španiji. Upravlja z zbiranjem in obdelavo več kot 100 milijonov kilogramov OEEO letno. Da izpostavimo kompleksnost ECOLEC-ovih operacij, omenimo, da upravlja s približno 30.000 prevzemi na 2750-ih zbirnih mestih po vsej državi. Pri tem zagotavlja popolno sledljivost prek mreže več kot 40-ih logističnih operaterjev in 80-ih pooblaščenih obratov, kjer potekajo pripravljalna dela za ponovno uporabo in reciklaža.
ECOLEC trenutno svojim članom, tj. proizvajalcem elektromedicinskih naprav, omogoča, da obveznosti iz naslova ravnanja z odpadki poravnavajo z ozirom na tržno umeščenost svojih izdelkov. Posledično je v letu 2024, članom v podporo, upravljal z 240.000 kg odpadkov iz elektromedicinskih naprav.
Vendar pa bo zaradi povečane uporabe digitalnih zdravstvenih naprav, zlasti tistih majhnih za osebno uporabo, treba uvesti nove pristope. Pristope, ki bodo izboljšali zbiranje tovrstnih odpadnih naprav in krožnost njihovih komponent in materialov. In prav to je razlog, da se je ECOLEC pridružil projektu DiCE.
Vloga PRO v projektu DiCE
V sodelovanju z drugimi organizacijami PRO iz Belgije in Slovenije, vključenimi v DiCE, ima ECOLEC ključno vlogo pri spodbujanju zbiranja elektromedicinskih naprav ob koncu njihove življenjske dobe. Zbiranje omogoča prek svoje razpoložljive mreže pametnih zbiralnikov ali brezplačnih poštnih storitev za vračilo odsluženih naprav.
Poleg tega ECOLEC prispeva tudi k razvoju inovativnih procesov povratne logistike (kot je npr. sledenje s pomočjo elektronsko berljivih oznak ali pa vključevanje dobaviteljev, ki omogočajo neposredno dostavo odsluženih naprav). To so postopki, ki pomagajo premagovati izzive pri zbiranju teh specifičnih odpadkov in upravljanju z njimi na splošno.
Izpostaviti velja še kompleksnost bioloških tveganj, povezanih z nekaterimi vrstami teh odpadkov. Če so biološka tveganja prisotna, je treba odpadke predhodno dekontaminirati, kar pa pomeni, da jih ni možno obravnavati zgolj kot OEEO.
Pogled, usmerjen v prihodnost
ECOLEC si prizadeva tudi za vzpostavitev partnerstev z akterji, ki se v Španiji ukvarjajo z zbiranjem in upravljanjem medicinskih odpadkov. S tem bi izkoristili sinergije in poenostavili postopke za vse vpletene strani.
ECOLEC s svojim sodelovanjem v projektu DiCE prispeva k oblikovanju ponovljivega (replikabilnega) modela, s čimer dokazuje, da je krožno gospodarstvo izvedljivo tudi v kompleksnih sektorjih, kot je zdravstvo.
Besedilo temelji na članku, ki ga je pripravil Rafael Serrano, direktor za javne zadeve in komuniciranje pri ECOLEC Waste Hub
Povzeto in prevedeno iz: https://ecolec.es/comunicacion/galeria-rsc/